2013-01-24 / Sports

Girls’ swim succeeds against Gladstone

MANISTIQUE – The Manistique Emerald Swim and Dive Team played host to the Gladstone Braves last week. The boys beat a very small Gladstone team 67-11, while the girls fought until the final match, eventually losing to the Braves 84-80.

“It came down to the last event, but Gladstone proved to be a little bit deeper as a team,” Coach Beth Aldrich said. “We had a good showing in the freestyle events, but struggled with some other strokes.”

First place finishes:

Boys: P.J. Birr, 200-yard freestyle, 2:24.16; Jared Johnson- Helman, 200-yard individual medley, 2:52; Robert Ayotte, 50-yard freestyle, 28.37; Adam LaVance, 100-yard freestyle, 1:07.36; Zach Abram, 500- yard freestyle, 7:07.71; Ayotte, Kevin Woehlert, Birr, LaVance, 200-yard free relay, 2:01.93; Johnson-Helman, 100-yard backstroke, 1:13.11; LaVance, Birr, Abram, Ayotte, 400-yard free relay, 4:36.13.

Girls: Allison Halpin, 50-yard freestyle, 31.17; Veronica Norbotten, diving, 104.85; Samantha Stoll, 100- yard freestyle, 1:08.59; Lily Boudreau, 500-yard freestyle, 7:06.14; Halpin, Genna Rice, Boudreau, Morgan Kangas, 200- yard free relay, 2:11.52.

Second place finishes:

Boys: Connor Hamlin 200- yard freestyle, 3:04.7; Abram, 50-yard freestyle, 28.50; Woehlert, 100-yard freestyle, 1:15.72.

Girls: S. Stoll, Carolyn Mooi, Kelsy Gonyea, Halpin, 200-yard medley relay, 2:23.94; Mooi, 100-yard butterfly, 1:43.99; Brandi Minor, 500-yard freestyle, 7:46.99; S. Stoll, 100- yard backstroke, 1:16.8; Kangas, Mooi, Boudreau, S. Stoll, 400- yard free relay, 4:55.21.

Third place finishes:

Boys: Hamlin, 100-yard freestyle, 1:20.6.

Girls: Gonyea, 200-yard freestyle, 2:53.38; Rice, 200- yard individual medley, 3:05.41; Mooi, 50-yard freestyle, 34.73; Kangas, 100-yard freestyle, 1:14.91; Alexandra McKinney, 500-yard freestyle, 8:21.37; Jamie Erickson, Cassidy Garvin, Minor, Cayla Strasser, 200- yard free relay, 2:30.66; Rice, 100-yard breaststroke, 1:39.22; Strasser, Mandy Swayer, Minor, Gonyea, 400-yard free relay, 5:40.25.

Fourth place finishes:

Girls: Swayer, 200-yard freestyle, 2:56.88; Gonyea, Casey Vaughn, McKinney, Swayer, 200-yard free relay, 2:30.67; Garvin, 100-yard breaststroke, 1:56.09; Halpin, Vaughn, Erickson, McKinney, 400-yard free relay, 5:44.97.

Fifth place finishes:

Girls: Strasser, 100-yard freestyle, 1:19.34; Erickson, 100-yard backstroke, 1:37.97.

Sixth place finishes:

Girls: Vaughn, 200-yard freestyle, 3:27.37.

Return to top

Poll

Do you agree with the Schoolcraft County Board of Commissioner's decision not to support the DNR land acquisition in Hiawatha Township?