2013-01-17 / Sports

Individual Swim Reults

MANISTIQUE – The Manistique Swim team recently competed against Ishpeming and Negaunee at home and Sault Ste. Marie and Rudyard in Sault Ste. Marie. Below are the individual swim results.

First place finishes:

Boys: Jared Johnson-Helman, 200-yard individual medley. 2:58.28; Johnson-Helman, Zach Abram, P.J. Birr, Adam LaVance, 400-yard free relay, 4:42.84.

Girls: Jamie Erickson, Genna Rice, Kelsy Gonyea, Morgan Kangas, 200-yard medley relay, 2:31.8; Lily Boudreau, 200-yard freestyle, 2:34.61; Allison Halpin, 50-yard freestyle, 31:59; Samantha Stoll, 100-yard freestyle, 1:08.6; S. Stoll, Rice, Halpin, Kangas, 200- yard free relay, 2:10.38; S. Stoll, Boudreau, Carolyn Mooi, Kangas, 400-yard free relay, 4:56.49.

Second place finishes:

Boys: Kevin Woehlert, Robert Ayotte, Johnson-Helman, Birr, 200-yard medley relay, 2:25.71; Ayotte, diving, 136.3; Birr, 500- yard freestyle, 6:39; Ayotte, Connor Hamlin, Woehlert, LaVance, 200-yard free relay, 2:05.69; Johnson Helman, 100-yard backstroke, 1:14.35; Ayotte, 100-yard breaststroke, 1:40.14.

Girls: Rice, 200-yard individual medley, 3:15.51; Veronica Norbotten, diving, 111.5; Boudreau, 500- yard freestyle, 7:09.09; Alexandra McKinney, Mandy Swayer, Mooi, Gonyea, 200-yard free relay, 2”25; Erickson, 100-yard backstroke, 1:32.04; Rice 100-yard breaststroke, 1:42.22.

Third place finishes:

Boys: Birr, 200-yard freestyle, 2:28.26; LaVance, 50-yard freestyle, Garvin, 200-yard freestyle, 3:04.86; Halpin, 50-yard freestyle, 32.42; 29:46; LaVance, 100-yard freestyle, 1:06.91; Abram, 500- yard freestyle, 7:37.3.

Girls: McKinney, Cassidy Garvin, Brandi Minor, Alycia Stoll, 200-yard medley relay, 2:55.58; Swayer, 200-yard freestyle, 2:52.66; Gonyea, 50-yard freestyle, 34:46; Kangas, 100-yard freestyle, 1:13.52; Minor, 500-yard freestyle, 7:54.06; Erickson, A. Stoll, Casey Vaughn, Garvin, 200- yard free relay, 2:34.47; McKinney, 100-yard backstroke, 1:40.87; A. Stoll, 100-yard breaststroke, 1:56.3; Gonyea, A. Stoll, Minor, Swayer, 400-yard free relay, 5:38.85.

Fourth place finishes:

Boys: Hamlin, 200-yard freestyle, 3:00.26.

Girls: Garvin, 200-yard freestyle, 3:07.75; Mooi, 200-yard individual medley, 3:16.53; Vaughn, 50-yard freestyle, 37:44; Mooi, 100-yard freestyle, 1:16.37; Vaughn, 100-yard breaststroke, 2:03.31; Garvin, McKinney, Erickson, Halpin, 400-yard free relay, 5:41.05.

Fifth place finishes:

Boys: Abram, 50-yard freestyle, 32:00; Woehlert 100-yard freestyle, 1:12.47.

Sixth place finishes:

Boys: Hamlin, 100-yard freestyle, 1:19.25.

The Sault Ste. Marie results were:

First place finishes:

Girls: Norbotten, diving, 102.25.

Second place finishes:

Boys: Johnson-Helman, 100- yard backstroke, 1:13.42; Abram, Birr, Johnson-Helman, LaVance, 400-yard free relay, 4:29.66.

Girls: Swayer, 200-yard freestyle,

2:51.92; S. Stoll, 200-yard individual medley, 2:57.22; Rice, 100-yard butterfly, 1:31.32; Boudreau, 500-yard freestyle, 7:04.68; S. Stoll, Mooi, Halpin, Kangas, 200-yard free relay, 2:07.18; Kangas, Rice, Boudreau, S. Stoll, 400- yard free relay, 4:51.02.

Third place finishes:

Boys: Birr, 200-yard freestyle, 2:26.06; LaVance, 50-yard freestyle, 27.64; Ayotte, diving, 117.75; LaVance, 100-yard freestyle, 1:03.74; Birr, 500-yard freestyle, 6:41.96; Ayotte, Hamlin, Birr, Abram 200-yard free relay, 2:01.29.

Girls: Erickson, Mooi, Boudreau, Halpin, 200-yard medley relay, 2:36.79; Kangas, 100-yard freestyle, 1:13.85; A. Stoll, McKinney, Garvin, Rice, 200-yard free relay, 2:22.87; S. Stoll, 100-yard backstroke, 1:17.28.

Fourth place finishes:

Boys: Woehlert, Ayotte, Johnson Helman, Hamlin, 200-yard medley relay, 2:25.95; Johnson- Helman, 200-yard individual medley, 2:49.94; Ayotte, 100-yard freestyle, 1:03.74.

Girls: Garvin, 200-yard freestyle, 3:04.86; Halpin, 50-yard freestyle, 32.42.

Fifth place finishes:

Boys: Abram, 50-yard freestyle, 28.49.

Girls: Gonyea, 200-yard individual medley, 3:22.97; McKinney, 50- yard freestyle, 36.65; Minor, 100- yard freestyle, 1:19.32; Strasser, 500-yard freestyle, 8:18.58; Mooi, 100-yard breaststroke, 1:43.24; Swayer, Gonyea, Garvin, Minor, 400-yard free relay, 5:29.33.

Sixth place finishes:

Girls: Erickson, 100-yard backstroke, 1:35.89; A. Stoll, 100-yard breaststroke, 1:54.06.

Return to top